A magyar infláció előrejelzés tekintetében a kormány – mint mindig- most is pozitívan áll hozzá az elérni kívánt változásokhoz. A szakemberek ellenben óvatosságra intenek, és az infláción túli tényezők figyelembevételével további nehézségekre hívják fel a figyelmet. Az elmúlt egy év tükrében elmondható, hogy ennyire alacsony nem volt az infláció. A 17,6%-ról 16,4%-ra történő csökkenés azonban csak ahhoz képest bizonyul jónak, ahonnan kiindultunk. A fogyasztói árak ilyen mértékű emelkedése még mindig kihívás elé állítja a háztartásokat, főleg úgy, hogy a reálbér csökkenés is társul a jelenséghez.
Magyar infláció előrejelzés: árstop vagy adócsökkentés?
Tény, hogy egyre kevesebbet ér a pénzünk, és ezen az energiaárak, az üzemanyag-költségek és az adóterhek sem segítenek. A jövedelmet és a fogyasztást terhelő adók igencsak megterhelik a lakosságot, és még mindig előbb jut a döntéshozók eszébe az árstop, mint az adócsökkentés.
A messze Európa-bajnok infláció nem kormányellenes propaganda, hanem tényleges számokon nyugvó adat. A kormány által év végére ígért egyszámjegyű inflációval kapcsolatban bőségesen akadnak kételyek, az egyik napról a másikra meghozott döntések pedig arra engednek következtetni, hogy az uniós pénzek jelentős késése és az aktuális gazdasági helyzet a megfontoltságot és társadalmi egyeztetést nélkülöző intézkedésekre sarkallják az illetékeseket.
Célkeresztben az élelmiszer-infláció
Az általános infláció egy dolog, de érdemes az élelmiszer-inflációt is górcső alá venni. Az elmúlt évben ez az adat mindig elhúzott. A háztartási energia, az üzemanyag, a gyógyszerek nagymértékben drágultak, de az adóterhek és az infláció apropóján a szolgáltatásokért is többet fizetünk. A dohányáruk, alkoholos italok drágulása folyamatos. A fogyasztási visszaesés által érintett ruházat és tartós fogyasztási cikkek piacán a legkevésbé tetten érhető az árnövekedés, viszont ezek azok a tételek, amiket a fogyasztók nélkülözni tudnak időszakosan.
Magyar infláció előrejelzés: a fogyasztási kedv is befolyásolja
Az MNB infláció letörésére tett intézkedéseinek következtében a hitelkamatok elszálltak, ez pedig a hitelfelvételi kedvre nyomta rá bélyegét. Jelenleg a kormányzati intézkedésekkel igyekeznek elérni a decemberre ígért nagymértékű infláció-csökkenést. A magyar infláció előrejelzés kapcsán azonban nem érdemes találgatásokba bocsátkozni, hiszen a forint erőssége, az állami beruházások leállítása, a reálbérek csökkenése és a fogyasztási kedv egyaránt meghatározzák az adatok alakulását.