A világjárványok a történelemben végig kísérték az emberiség útját. A legdurvábbak emberek millióinak az életét oltották ki, de vannak esetek, amelyeknek hatásairól pontos feljegyzések sincsenek, mégis ismert pusztító jellegük.
A pestisjárványok nem kímélték az emberiséget
A pestisjárvány többször is végig söpört az emberiségen. A Római Birodalomban 15-20 éven keresztül tombolt, halálozási rátája pedig 25% körül mozgott. A 14. század közepén Európában, Közép- és Kelet Ázsiában, valamint Észak-Afrikában 75-200 millió ember halt meg a fekete halálként ismert pestisjárványban. A kórokozó a Közép-Ázsiában honos rágcsálók bolhájában tenyészett, de a higiéniás szokások is hatással voltak a terjedésre. A későbbiekben előforduló pestis már éppen azért nem okozott a korábbiakhoz hasonló pusztítást, mert megváltoztak a higiéniás szokások. A gyakoribb fürdés és a nagyobb tisztaság nem kedvezett a bolhák és a patkányok szaporodásának. A pestisjárványok sorában 1855-1860-ig datálhatjuk a bubópestist, ami Kínában és Indiában szedte áldozatait, 5 év alatt 12 millió embert.
Világjárványok a történelemben: a spanyolnátha 500 millió halottat követelt.
A spanyolnátha 1918 és 1920 között világméretű járvánnyá nőtte ki magát. A Föld lakosságának 3-5 százaléka belehalt a fertőzésbe. Egyes becslések szerint akár 500 millió ember is meghalhatott, s már az első évben több áldozatot szedett, mint az első világháború összesen.
A világjárványok a történelemben néha egészen félelmetes tünetekkel és utóhatásokkal jelentkeztek. Ennek – ha lehet ilyet mondai-, jó példája a fekete himlő. A Poxvirus variolae vírus okozta veszélyes betegség 1877 és 1977 között 500 millió embert ölt meg. A halálozási arány akár a 80%-ot is elérte. A túlélőknél hegesedés, vakság jelentkezett. A betegség 1980-ban a WHO szerint eltűnt a világból.
Vakcina és távolságtartás
A világjárványok a történelemben mindig félelemmel társultak. Az orvostudomány fejlődése és a járványtannal kapcsolatos óvintézkedések azonban hozzájárultak ahhoz, hogy a Covid-19 esetében viszonylag gyorsan sikerült vakcinát találni, addig pedig a járványügyi intézkedésekkel lassítható volt a fertőzés terjedése. Ennek ellenére elképesztő felvételeket láthattunk a világból, amelyek sokakat elgondolkodtattak arról, hogy mennyire fontos az egészség. A betegségen átesettek között nem ismeretlen a post-Covid sem, ami akár asztmás megbetegedést, visszatérő fájdalmakat, szív-és érrendszeri betegségeket hozhatott maga után.